Напоїти спраглого: Як CBN Ukraine вирішує проблеми з водою?
піст Даниїла
Що таке піст Даниїла?
15.03.2019
Стив и Кристи Вебер
Стив и Кристи Вебер поделились опытом, как ладить со своими детьми
23.03.2019

Скільки разів на день ви користуєтеся водою?Десять? Двадцять? П’ятдесят? Вмитися, приготувати їжу, помити руки, прийняти душ, втамувати спрагу – це так просто, варто лише відкрити кран і все… Але насправді це неоціненне благо так вільно користуватися чи не найціннішим ресурсом на Землі.

Недоступна вода

За даними Організації Об’єднаних Націй (ООН) та Всесвітньої організації здоров’я (ВОЗ), нині гостро від дефіциту водних ресурсів потерпають 36 країн світу, біля 1,8 млрд людей не мають вільного доступу до чистої питної води, а від хвороб, викликаних використанням забрудненої  фекаліями води щороку помирає понад 840 тисяч осіб, 360 тисяч з яких – діти до п’яти років.

У чому ж причина такої ситуації, адже близько 71% всієї поверхні Землі займає вода? Але придатна для пиття прісна вода становить лише 3% всієї рідини нашої планети. Більша її частина недоступна, бо зосереджена в льодовиках, тому у розпорядженні людства лише менше 1% .

Глобальне потепління, підвищення рівня моря, постійні повені, посухи та танення льодовиків, які скорочують кількість прісної води, впливають на якість доступність водних ресурсів і призводять до ситуації, коли попит значно перевищує поновлюваний запас. Окрім того, часто бездумна господарська діяльність людей спричиняє погіршення якості води через забруднення.

Українські реалії

Ситуація з водою в Україні дуже непроста. За інформацією Державного агентства водних ресурсів України, однією з проблем водозабезпечення в Україні є нерівномірний розподіл ресурсів по території. Тому необхідно будувати водосховища, канали, водоводи, якими вода надходитиме у маловодні регіони країни.

вода

Також запаси водних ресурсів в Україні на одну людину становлять близько 1 тис. м3 на рік, що є одним з найменших показників у Європі. Наприклад, у Норвегії ця цифра складає 96,9; у Швеції — 24,1; у Фінляндії — 22,5. За визначенням Європейської економічної комісії ООН, держава, водні ресурси якої не перевищують 1,7 тис. м3 стоку на рік на одну людину, вважається незабезпеченою водою.

Окрім того, в нашій країні дуже гостро стоїть питання якості води. У більшості країн Європи для задоволення потреб населення питною водою на 90% використовуються підземні води, якість яких значно вища. В Україні ж міське водопостачання лише на чверть забезпечується за рахунок підземних вод, а всі прісноводні водойми в більшому чи меншому обсязі є забрудненими.

Причиною цього є інтенсивна, часто бездумна, господарська діяльність з порушенням різних екологічних норм, замулення, забруднення та заростання річок, а також недотримання режиму обмеженого господарювання на прибережних захисних смугах. А найперше водні ресурси страждають від забруднення промисловими та комунальними стоками, які містять важкі метали, органічні та бактеріологічні забруднювачі. За офіційною статистикою, щороку в українські водойми підприємствами усіх галузей економіки скидається близько 5 млрд кубометрів стічних вод, з яких 700 млн становлять неочищені стоки.

Зрештою, і з підземними водами ситуація непроста. До 20% добрив та пестицидів, що використовують на полях, потрапляють у водні об’єкти. Поява таких домішок у воді створює пряму загрозу здоров’ю і життю людей.

Підземні води, що залягають на глибинах 60–150 м, у північних регіонах України мають підвищений вміст заліза (інколи в декілька десятків разів більше за норму), а в південних – підвищену мінералізацію.

Проект «Чиста вода»

CBN Ukraine за підтримки партнерів реалізує на території України проект «Жива вода», який полягає у забезпеченні доступу людей до джерела чистої та придатної для пиття води. «Через фізичну чисту воду ми намагаємося нести людям «живу воду», тобто Слово Боже», – зазначає координатор проекту буріння свердловин у Західній Україні Анна Кириченко.

Кілька місяців тому понад 40 тисяч жителів прифронтового Торецька та навколишніх сіл на  Донеччині повністю залишилися відрізаними від води після пошкодження внаслідок обстрілу водогону. CBN Ukraine  організувала постачання чистої питної води для літніх людей та інвалідів, аби їм було що пити до відновлення загального водопостачання.

Вода

Проблеми з водою на Донбасі, на жаль, явище не поодиноке. Через воєнні дії інфраструктура багатьох сіл на містечок зруйнована, і люди змушені долати кілометри, аби принести бодай трохи питної води. CBN Ukraine допомагає отримати доступ до чистої води як окремим родинам, так і цілим спільнотам: наприклад, у 2015 році пробурили свердловину у центрі для біженців у Слов’янську, також організували доступ до води для жителів Красногорівки та Бердянського. У 2019 році заплановано пробурити щонайменше 12 свердловин у цьому регіоні.

Лоліті із селища Мала Бийгань Закарпатської обл. лише 8 років. Але щодня вона змушена зі своїми братиками та сестричками ходити на іншу вулицю по воду. Сім’я, у якої раніше діти набирали воду, дуже сварилася на них. Тому дівчинка так щиро раділа встановленій у їхньому дворі свердловині.

«Мені дуже подобається, що поряд з домом є хороша вода. Тепер ніхто не кричить на нас», – каже Лоліта. І таких історій багато.

Завдяки CBN Ukraine вже кілька років чистою водою щодня користуються тисячі ромів, що проживають на Закарпатті. Лише за 2018 рік було встановлено 25 нових свердловин та один колодязь у цьому регіоні.

Цікаві факти

 • За даними ЮНЕСКО, найчистіша вода у світі знаходиться у Фінляндії.
 • Кількість води у тілі людини зменшується з віком. 86% води міститься в тілі у новонародженого і до 50% у літніх людей.
 • Кістки людини складають 31% води.
 • Тварини складаються на 75% з води, риби – на 75%, медузи – на 99%, картопля – на 76%, яблука – на 85%, помідори – на 90%, огірки – на 95%, кавуни – на 96%.
 • 85% усіх хвороб у світі передаються за допомогою води.
 • Без їжі людина може прожити близько шести тижнів, а без води – п’ять-сім діб. За все своє життя людина випиває приблизно 35 т води.
 • Сім’ї із чотирьох осіб для споживання та приготування їжі щоденно потрібно 27,5 літрів води.
 • Якби усю світову воду можна було помістити у чотирилітровий глечик, доступна для людей прісна вода становила б лише одну столову ложку із цього глечика.
 • Із крану з невеликим протіканням щодня може втрачатися до 128 літрів води.
 • Щороку, починаючи з 1993-го, 22 березня оголошується Міжнародним днем води.
 • В Україні найчистіша вода у басейні річки Тиса, а найбільш забрудненим є канал Верке у межах міста Берегового.

Вода

Вода – це справді джерело життя. Якщо ви хочете допомогти тим, хто досі не має доступу до чистої питної води,  перейдіть за посиланням та зробіть пожертву с приміткою “чиста вода”.

Добавить комментарий