Їжа на кожен день

Їжа на кожен день

«Телебачення нав’язує нам той факт, що головними проблемами у світі є тероризм, фундаменталісти, торгівля наркотиками, організована злочинність. Це не правда. Головною проблемою у світі є те, що дві третини населення живуть у злиднях, на межі голоду, без шансів, що це зміниться. Раніше світ був поділений на Схід і Захід, демократію і тоталітаризм. Сьогодні ділимо на бідних і багатих».

Це розділення видно на прикладі країн, що розвиваються. Україна не виняток. Вододіл між бідними і багатими проходить через українське Закарпаття – найбагатшу етнічно населену область. Тут живуть румуни, угорці, волохи, німці – в цілому 110 національностей. Однією з найбільших громад є роми. За підрахунками експертів, близько сімнадцяти тисяч.

Роми тримаються відчужено від інших. За незаасфальтованими дорогами і злиденними домівками легко дізнатися їх місця проживання. Школи, магазини, лікарні – також не в кращому стані. Навесні 2014 року діти ромів із села Середнє (тут стартував проект Асоціації «Еммануїл») вперше пішли в загальноосвітню школу. Волонтерам складно було переконати ромське «навіщо нам кудись йти» і українське «навіщо вони до нас приходять».

Довелося протягом року щоранку возити дітей із Середнього на заняття в школу, щоб привчити їх до цього.

seedromym2
У класі маленькі роми сиділи на відгороджених місцях.

«У ромів особа розвинена культура честі. Для них важлива самостійність, – говорить координатор проекту в Україні Ольга Бузницька. – Ми пропонуємо їм стати трохи самостійнішими. Кожна власноруч вирощена картоплина – це крок до незалежності».

seedromym3
У культурі честі криється відповідь, як спонукати ромів до праці: вони готові до роботи, якщо зрозуміють, що це принесе незалежність. Робота з ромами побудована так, щоб заохочувати учасників проекту до здорової конкуренції, а всім іншим демонструватиме успіх проекту. Бідним важливо не просто допомогти, а зберегти їх гідність.

У 2014 році проекту виповнюється чотири роки. За цей час тисячі бідних циганських сімей навчилися чесно працювати своїми руками, вирощувати урожай, відкладати частину зерна для майбутнього посіву. Особливо успішні зайнялися крім городництва ще дрібним скотарством -доглядають за курьми і коровами. Дітям – білок в раціон, надлишок – на продаж.

У місті Хусті відкрито лінію виробництва шлакоблоків. З них побудують циганський центр, будинки для бідних, що залишилися – на продаж. З осені планується навчати гідропоніці (спосіб вирощування рослин без ґрунту) – не у всіх закарпатців достатньо землі для обробітку, а орендувати дорого.

Мало-помалу будується інфраструктура. Артезіанська свердловина, овочесховище, перукарня – це ще не повний перелік.

За чотири роки помітний прогрес. Але перший став провальним: коли картоплю посадили і волонтери роз’їхалися, то роми викопали її і з’їли. Вони не розуміли, що «посадивши, викопаєш більше». Досвіду не було. Жителі відокремлених автономних співтовариств не бачать перспективи тривалих послідовностей. На повсякденне життя ніяк не впливає той факт, що дні складаються з місяців і років.

seedromym1
Для ромів залежність «зусилля – результат» неочевидний. Нам зрозуміло, що якщо не вийшло сьогодні, то треба пробувати ще і ще раз, і з часом стіна пробивається. Коли недовірливі роми бачать, як у когось за допомогою волонтерів Асоціації «Еммануїл» починає «стіна пробиватися», то вони починають запитувати себе: «Може, і в мене вийде?» Їх надихає результат.

За чотири роки атмосфера змінилася. Село Середнє стало іншим. З вулиць зникло сміття, будинки стали чистішими. І цигани тепер частіше й наполегливіше запитують: «Як зробити наш урожай багатшими, в чому секрет продуктивності?»

seedromym5

FAQ (“Їжа на кожен день”)

 1. Чому цигани?

Насправді, не тільки роми, а всі бідні люди. У тому числі – українці, волохи, угорці. Ми віримо, що бідність – найбільша проблема сучасності.

 1. Хто фінансує проект?

Цей проект підтримується грантами від Міжнародної громадської організація Orphans Promise і CBN. Частина фінансування надходить від благодійників з України та Росії.

 1. Як ви вибираєте учасників проекту?

Знаходимо найбільш нужденні родини. Це не так легко, тому що дійсно бідна людина приховує свою нужду. Може три дні не їсти, а сказати, що усе добре і все є. Другий критерій – це відповідальність і бажання змін.

 1. Чи допомагає вам держава?

Скоріше не заважає.

 1. Хто допомагає вам у реалізації проекту?

Ми не працюємо з кожною людиною окремо. Для них українець – це «гаджо». Тому шукаємо місцевих людей з авторитетом, навколо яких згуртується громада. Це може бути пастор церкви, священик або барон. Буває, вибираємо людину і піднімаємо її авторитет.

 1. Скільки років триває проект?

Чотири роки. З кожним роком все більше охоплюємо людей.

 1. Крім вирощування врожаю, що ще пропонуєте?

Ми напрацювали комплекс інструментів, щоб охопити все суспільство. Батькам і літнім людям – тваринництво та городництво, дітям – навчальні центри, спортивна команда і разові освітні заходи, для самих маленьких почали проект «Зігрій дитину» (збираємо кошти на тепле взуття). У кількох містах стартувало мікропідприємництво. На черзі пробний запуск проекту з безгрунтовного вирощуванню рослин (гідропоніка).

 1. Чи вдалося зробити проект самопідтримуваним?

Поки не вдалося, але частина сімей уже повністю забезпечує себе продуктами. Сподіваємося за п’ять років перейти до моделі самофінансування. Найбільші статті витрат – це оренда землі і техніки.

 1. Як вдалося перемогти байдужість до праці серед циган?

У них немає байдужості до праці. Вони просто не розуміють, що між зусиллями і результатами є зв’язок. Здорова конкуренція і успіх сусіда проганяють лінь.

 1. Як ви мотивуєте ромів?

Ромів треба не мотивувати, а бути з ними щирими і чесно хотіти допомогти.

 1. Чому цигани не можуть «самі собі» допомогти?

Суспільство вибудувало штучні бар’єри навколо себе і викинуло невдах на узбіччя. Через відсутність освіти і відособленість роми не знаходять свого місця. Циганам потрібно запропонувати прості і зрозумілі путівники входу в цивілізоване співтовариство. І вони швидко все зроблять самі. Три роки тому село Середнє виглядало брудним, запущеним і засміченим. Зараз вже не так. Якщо твій фасад вдома не зашпаклювати – це вже немодно.

 1. Ваш проект унікальний?

Для України так. Є щось схоже на Філіппінах, Гавайях і в Таїланді.

 1. Як охоче роми переймають досвід і новації?

Дуже охоче. Головне, щоб вони бачили реальну користь від новацій.

 1. Співпрацюючи з церквами, ви очікуєте, що цигани звернуться в християнство?

Ставати або не ставати віруючими – це їх рішення. Наше завдання – це допомогти їм нагодувати сім’ю і дати освіту їхнім дітям.