Праведники миру

Праведники миру

«Хто рятує одне життя, рятує весь світ» (Талмуд) – саме цей відомий вислів єврейського Талмуда став лейтмотивом нашого фільму. Йдеться про людей, які, ризикуючи власним життям, рятували євреїв у роки Другої світової війни. Таких людей називають Праведниками миру, і Україна ділить із Францією 4 місце за кількістю героїв із таким почесним титулом.

Наш документальний проект – фільм-роздум, фільм-дослідження, в якому ми не просто віддаємо данину пам’яті тим, хто проявив героїзм і людяність, а й намагаємося зрозуміти феномен людини, її віру і здатність, незважаючи на обставини, залишатися такою, якою задумав її Бог.

Історія – це завжди люди. Тому кожен епізод фільму присвячений окремій розповіді одного з героїв-праведників. Вони розповідають про окупацію України румунськими та німецькими військами, про нелюдські і страхітливі засоби знищення євреїв: зачистку територій, масові розстріли і заслання, під час яких люди в лютий мороз проходили неймовірні відстані пішки, страждаючи від голоду і хвороб. І чим більше поринаєш у матеріал, тим свідоміше розумієш необхідність донести до сучасної людини думку про милосердя, про співчуття, про істину, яка існує всупереч переконанням, релігійним уподобанням, кольорам шкіри і національності.

Сучасна реальність, як і в роки Другої світової, знову ставить перед нами питання, якими задавалися наші предки: якщо знову повториться подібне зло, як поведуть себе навколишні? Люди іншої крові та іншої віри? Відвернуться? Зітхнуть із полегшенням, що поки не чіпали своїх? Чи все-таки відкриють двері, з ризиком для всієї родини ховаючи чужих дітей?

«Праведники миру» – це десятки інтерв’ю і тисячі кілометрів доріг, переплетіння доль, історії цілих сімей та окремих людей. Це фільм про два народи, що живуть поруч довгий час і розділили тяготи і жахи війни. Народи, які тепер поділяють спільну пам’ять і з надією дивляться в майбутнє.

Що робити, щоб розібратися в історії і не забути уроки минулого? Відповідь – познайомитися з людьми, чиї вчинки досі викликають подив і замилування. Як можна було простій людині зважитися ризикнути не тільки собою – життям своєї сім’ї – заради того, щоб утримати, зберегти, врятувати чуже? Що рухало цими людьми? Сміливість? Протест? Або просто любов і віра?

____

Screenshot_2

Марина Дубровіна народилася в Одесі (Україна), в 1993 р закінчила Всеросійський державний інститут кінематографії (ВДІК) ім. С. А. Герасимова за фахом – режисер-постановник ігрових фільмів.

Режисерські роботи:

2006 – кіноверсія останньої глави кінороману «Георгій Рерберг» «Рерберг і Тарковський. Зворотний бік «Сталкера» (створений за підтримки Міністерства культури РФ, лауреат премій кінофестивалів – «Золотий орел 2009» і «Ніка 2009», як кращий документальний фільм);

2001-2005 рр. – повнометражний художньо-публіцистичний телевізійний серіал «Георгій Рерберг»;

1993 – повнометражний художній фільм «Мрійниця».

Також в активі Марини Дубровіної – робота в Міжнародному освітньому проекті «Життя в долонях» (Україна).